В України в умовах воєнного стану зростає кількість диверсійних та терористичних проявів, зокрема підпалів транспортних засобів представників Сил оборони України та заходів, спрямованих на послаблення оборонного потенціалу нашої держави.
Механізм реалізації вказаної протиправної діяльності полягає у залученні до співпраці (вербуванні) цільової аудиторії із числа неповнолітніх осіб (учнів та студентів) шляхом розміщення на регіональних каналах месенджеру «Телеграм», в інтернеті оголошень про швидкий заробіток або пропозицій щодо роботи.
Особам, які під час особистого листування із замовником виявили зацікавленість, як правило, спочатку пропонується за невелику винагороду (до 1000 гривень) виконати просте завдання (наприклад: розклеїти листівки антиукраїнського змісту, зробити напис на будівлі тощо). Після цього пропонується здійснити розвідку з фото- чи відеофіксацією та подальший підпал автотранспортних засобів, що мають ознаки належності до військових формувань (колір хакі, військові номерні знаки, наліпки тощо).
Також є непоодинокими випадки здійснення на замовлення спецслужб країни-агресорки фото- та відеофіксації об’єктів критичної інфраструктури, місць розташування Сил оборони України, а також об’єктів, що входять до оборонно-промислового комплексу України.
Вказані злочини можуть бути кваліфіковані відповідно до низки статей Кримінального кодексу України, за які передбачені суворі покарання.
Задля підвищення загального рівня обізнаності дітей та дорослих про онлайн-загрози та попередження негативних наслідків надаються:
Поради для батьків:
- Інформуйте про небезпеку вербування та наслідки скоєння злочинів;
- Слідкуйте за онлайн-активністю у мережі та колом інтернет-знайомств;
- Контролюйте дотримання комендантської години;
- При отриманні інформації про вербування – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.
Поради для підлітків:
- Будьте обачними з незнайомцями в інтернеті, не діліться з ними особистою інформацією;
- Розповідайте дорослим про нові онлайн-знайомства;
- Уникайте відвідування інтернет-ресурсів із сумнівним вмістом;
- Передусім використовуйте офіційні ресурси для отримання та перевірки інформації;
- При отриманні пропозицій скоєння диверсій за гроші – повідомте поліцію за номером 102 або заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції.